Uzdrowisko

W 1688 roku, odkryto tu źródła wody mineralnej. Niedługo potem wybudowano pierwszy dom zdrojowy. Niezwykłym gościem przebywającym w 1712 roku, przez blisko dwa miesiące, był książę Ferdynand z Kurlandii.

Większy rozwój uzdrowiska, to początek XIX wieku, kiedy dobudowano łazienki zdrojowe. Od poł. XVIII wieku, dr Lehman rozpoczął lecznicze stosowanie odkrytych złóż borowiny. W ewangelickim uzdrowisku, wierzący kuracjusze z Polski nie mieli łatwo, jednak król pruski Fryderyk II wydał polecenie, aby "stworzyć dogodniejsze warunki kuracji dla znaczniejszych Polaków" i " zezwala się polskim magnatom, na swobodne wykonywanie praktyk religijnych przy pomocy swoich duchownych". W końcu XIX wieku ówczesny Połczyn-Zdrój, był już największym uzdrowiskiem na Pomorzu Zachodnim.

Dziś, w uzdrowisku Połczyn-Zdrój prowadzone jest leczenie w zakresie: chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, układu nerwowego, kobiecych, bezpłodności, otyłości, osteoporozy.

Wszystko, dzięki znajdującym się tu, udokumentowanym złożom: torfu leczniczego, czyli borowiny, wód leczniczych chlorkowo-sodowych, jodkowych o ogólnej mineralizacji 7,5%.

Połczyńską solankę stosuje się już od 320 lat. Wykorzystuje się ją do inhalacji oraz kąpieli wodoleczniczych. Podczas inhalacji następuje: wdychanie oparów, nawilżenie dróg oddechowych, łatwiejsze odkrztuszanie, łagodzenie stanów zapalnych, regeneracje nabłonka dróg oddechowych. Stosowanie inhalacji jest korzystne przy chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych, astmy, pylicy, rozedmy, nieżytów nosa, gardła i oskrzeli. Kąpiele wodolecznicze z zastosowaniem połczyńskiej solanki, zwiększają ukrwienie i usprawniają procesy przemiany materii. Stosowanie kąpieli solankowych sprzyja w leczeniu dolegliwości reumatycznych, kręgosłupa, stawów i chorobach skóry.

Uzdrowisko posiada aż 8 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, z których spora część (4 pierwsze z niżej wymienionych) należą do Polskiej Grupy Uzdrowisk:

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz