Połczyn-Zdrój: uzdrowisko i wiele, wiele więcej

Województwo zachodniopomorskie, Pojezierze Drawskie, a na północno-zachodnich krańcach obszaru objętego ochroną w ramach parku krajobrazowego - niespełna dziesięciotysięczne miasto. O niebywałym uroku i cenionym, szeroko wykorzystywanym potencjale przyrodoleczniczym miejscowych solanek i złóż borowiny. Przyjazd do Połczyna warto jednak polecić nie tylko potencjalnym kuracjuszom.

Weekend we dwoje w Połczynie-Zdroju - wręcz nierzeczywiste piękno tzw. Szwajcarii Połczyńskiej i klimatyczna starówka to gwarancja romantycznego nastroju. A ten, obok oczywiście odpowiedniego towarzystwa, jest niezbędnym składnikiem udanego weekendu we dwoje - a to jeszcze nie wszystko, co może dać zakochanym parom Połczyn. Rycerski zamek o bujnej historii, zabytkowy kościół Niepokalanego Poczęcia NMP… Tym, co może mocno wyróżniać weekend we dwoje w Połczynie, jest przebogata oferta zabiegów SPA dla par - w końcu bez cielesnych rozkoszy darzące się gorącym uczuciem pary nie są w stanie się obejść ;).

Odnowa biologiczna w Połczynie-Zdroju - a skoro już zahaczyliśmy o taki temat, to warto też wspomnieć o korzyściach dla zdrowia z nieco innej bajki. I tak właśnie trzeba traktować odnowę biologiczną w Połczynie, jako inwestycję w siebie i swoje dobre samopoczucie. Nie tylko przynoszącą wymierne zyski, ale też całkiem przyjemną w przeprowadzaniu. Było nie było, Połczyn-Zdrój proponuje za pośrednictwem licznych sanatoriów i zakładów leczniczych mnóstwo różnych zabiegów odnowy biologicznej - a jest w ogóle ktoś, kto nie lubi profesjonalnych masaży, hę?

Sylwester w Połczynie-Zdroju - o występach znanych i lubianych gwiazd muzyki lepiej zapomnieć, ale to wcale nie wyklucza udanego turnusu sylwestrowego. Choćby z tego względu, że hipotetyczna większość wybierających się na sylwestra do Połczyna-Zdroju bardziej niż na szampańską zabawę nastawia się na porządny odpoczynek. Impreza na Nowy Rok też jest istotna, ale tak swoją drogą, poniekąd przy okazji. Tym, czym kusi sylwester w Połczynie, w pierwszej kolejności są cudowne okoliczności przyrody oraz fachowe zabiegi w sanatoriach Podhale, Irena i innych ośrodkach uzdrowiskowych.

Boże Narodzenie w Połczynie-Zdroju - kiedy nie ma się już sił na świąteczny rozgardiasz, lepiej przygotowanie uroczystej wigilii zostawić komu innemu. Na przykład ośrodkom turystycznym z Połczyna-Zdroju, które oferują gościom zorganizowanie Bożego Narodzenia z prawdziwego zdarzenia. W takim wypadku można spokojnie i odetchnąć i w końcu trochę się zrelaksować, np. spacerując po starówce czy podziwiając Szwajcarię Połczyńską w śnieżnej (jeśli pogoda pozwoli) odsłonie z blisko 50-metrowej wieży widokowej (Wola Góra, 216 m n.p.m.). Połczyn to z całą pewnością bardzo dobre miejsce na Boże Narodzenie w ciszy, spokoju i bez topora domowych obowiązków wiszącego nad głową.

Andrzejki w Połczynie-Zdroju - wigilia św. Andrzeja również może stać się adekwatnym pretekstem do wyjazdu rekreacyjnego, a przy okazji jednocześnie dobrej zabawy. Połczyn-Zdrój raczej nie da niczego nowego i ekscytującego na andrzejki - chyba, że prowadzący okolicznościową imprezę wymyślą coś, co wykroczy poza standardowe lanie wosku przez klucz. Bo jeśli chodzi o późnolistopadowy relaks, drawskie uzdrowisko jest zawsze do usług. Za sprawą oszałamiającego piękna przyrody i uroków Połczyna (np. w starym browarze),takich andrzejek nie sposób zapomnieć.

Boże Ciało w Połczynie-Zdroju - będzie długi weekend jak nic: bo jak ma być inaczej, skoro czwartkowo święto to dzień ustawowo wolny od pracy. Ci, którym szczególnie przydadzą się 4 dni relaksu nad jeziorem i spokoju, niech pomyślą nad przyjazdem do Połczyna-Zdroju w Boże Ciało. Wspaniałe widoczki, gęste lasy i liczne zbiorniki wodne (acz nie do końca zagospodarowane pod turystykę rekreacyjną),a jako wisienka na torcie: starówka i parę zabytków proszących się zwiedzanie. I tak w związku z Bożym Ciałem w Połczynie warto zarówno zorganizować spływ Drawą, jak i zobaczyć ekspozycję nt. historii miasta, jaką urządzono w bibliotece na dawnym zamku.

Weekend majowy w Połczynie-Zdroju - intrygująca majówka pod znakiem niczym nieskrępowanego relaksu w uzdrowisku nad jeziorem. Połczyn-Zdrój w długi weekend majowy raczej nie staje się bijącym sercem życia towarzyskiego, okolicznościowe festyny i imprezy kulturalne mają (z reguły) bardziej skromny kameralny charakter. Jednak kto nie potrzebuje rzucać się w wir wydarzeń, by dobrze się czuć, z pewnością doceni ciszę, piękno drawskiej przyrody i spokojny odpoczynek. Weekend majowy w Połczynie stanowi świetną okazję, aby lepiej poznać uroki Szwajcarii Połczyńskiej - np. na rowerze lub z konia - a także obejrzeć dawny zamek joannitów w pobliskim Świdwinie.

Wielkanoc w Połczynie-Zdroju - alternatywa dla domowego rozgardiaszu świątecznych przygotowań, kusząca mocniej niż Mefistofeles Jezusa przez 40 dni na pustyni. Kto woli kilka dni wypoczynku zamiast trzymania się nie zawsze sensownych tradycji rodzinnych, niech zaryzykuje i pojedzie na Święta Wielkanocne do Połczyna-Zdroju. Obowiązki ograniczone do uiszczenia odpowiedniej zapłaty za usługi turystyczne, a jako prezent wielkanocny od zajączka: całkiem dużo wolnego czasu na relaks. Na Wielkanoc w Połczynie można pomyśleć nad kajakowym spływem, wycieczkami w siodle po malowniczym Pojezierzu Drawskim albo zwiedzaniu kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP.

Walentynki w Połczynie-Zdroju - pakiet specjalny na okoliczność popularnego święta zakochanych, przypadającego 14 lutego każdego roku. Połczyn-Zdrój to urokliwe miasto w przepięknej okolicy - o czym najlepiej świadczy określenie Szwajcaria Połczyńska - czyli o stosownie romantyczne tło dla walentynek można być zupełnie spokojnym. Tak samo jak o rozmaite atrakcje, z których zakochane pary zrobią właściwy użytek. Gwoździem programu na walentynki zapewne będą różnorakie zabiegi SPA dla dwojga, oferowane w wielu ośrodkach wypoczynkowych uzdrowiskowego Połczyna.

Ferie zimowe w Połczynie-Zdroju - dość nietypowy, aczkolwiek wciąż wystarczająco atrakcyjny kierunek styczniowo-lutowego urlopu. Wprawdzie okolice Połczyna-Zdroju właściwie wykluczają jakiekolwiek narciarstwo zjazdowe w trakcie ferii zimowych, ale już o biegówkach można poważnie pomyśleć. Jest sporo ścieżek rowerowych i tras pieszych w Parku Zdrojowym i innych “terenach zielonych” pod miastem, które przy odpowiedniej pokrywie śnieżnej mogą służyć amatorom narciarstwa biegowego. Poza tym pobyt w Połczynie na ferie zimowe to dobra sposobność, aby skorzystać z oferty zabiegowej sanatoriów Gryf, Marta i innych obiektów uzdrowiskowych.

Dzień Kobiet w Połczynie-Zdroju - święto 8 marca stanowi modelowy przykład bardzo dobrej okazji do krótkiego wypadu wypoczynkowego. A akurat Połczyn-Zdrój dysponuje właściwym zapleczem do tego, aby wszystkie panie były z Dnia Kobiet bardzo, ale to bardzo zadowolone. Przede wszystkim rozchodzi się o przyjemności zabiegów SPA & Wellness, oferowane przez dużą część uzdrowiskowych ośrodków noclegowo-wypoczynkowych. Także można w ciemno zakładać, iż do Połczyna-Zdroju na Dzień Kobiet przyjeżdża się niemal wyłącznie dla pierwszorzędnego relaksu.

Wakacje w Połczynie-Zdroju - lato w pełni, wprost cudowne okoliczności przyrody, a do tego sporo różnych atrakcji do wyboru. Z całą pewnością Połczyn w wakacje gwarantuje znakomite warunki do wypoczynku. Malownicza Szwajcaria Połczyńska z fantastycznymi jeziorami, kilka rzek aż proszących się o kajakowy spływ, kilka ciekawych obiektów do zwiedzania… Na wakacjach w Połczynie-Zdroju koniecznie trzeba zobaczyć dawny zamek rycerski, wybudowany jeszcze w XIV stuleciu kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, a także zamek joannitów z pobliskiego Świdwina.

Jesień w Połczynie-Zdroju - doskonałe miejsce do tego, aby na własne oczy przekonać się o prawdziwości powiedzeń i przysłów na temat złotej polskiej jesieni. Sam Połczyn-Zdrój ma piękny Park Zdrojowy, z kolei zaraz za miastem znajdują się wspaniałe lasy (i jeziora) tzw. Szwajcarii Połczyńskiej, która jesienią zdecydowanie nabiera kolorów. Nadzwyczaj fotogeniczne krajobrazy to jeden z najpoważniejszych atutów takiej wyprawy. Drugą zaletą wyjazdu na jesień do Połczyna są liczne i urozmaicone możliwości wypoczynku, zapewniane m.in. przez uzdrowiskowe sanatoria czy lokalną infrastrukturę sportową.

Weekend listopadowy w Połczynie-Zdroju - są dwie, mniej lub bardziej adekwatne, sposobności do takiego wyjazdu. Chodzi naturalnie o Święto Niepodległości i dzień Wszystkich Świętych, które mogą stać się impulsem do długiego weekendu listopadowego w Połczynie. Walory wypoczynkowo-rekreacyjne takiej wycieczki są niezaprzeczalne, wystarczy wspomnieć o samym potencjale uzdrowiska. Listopadowy weekend można też przeznaczyć na zwiedzanie najciekawszych zakątków Połczyna-Zdroju i okolic, jak choćby dwóch wiekowych zamków.

Galeria
Dodano: 2017-08-02 09:49:00

Komentarze (2)
Anonim
2.08.2017 11:09

Spotkałem się kiedyś z opinią, że Pojezierze Drawskie śmiało mogłoby konkurować z Warmią i Mazurami, gdyby tylko zainwestowano tam większe środki w turystykę, rozbudowę szlaków żeglugi śródlądowej itd. Bo wprawdzie jest znacznie mniejsze, to swojej urody nie musi się wstydzić i również zasługuje na nazywanie go "Cudem Natury". Nie wiem, nie byłem w Połczynie, nie widziałem - ale sądząc po entuzjastycznym wpisie mam poważne zaległości do nadrobienia ;)

Anonim
9.10.2017 10:11

Park Zdrojowy w Połczynie-Zdroju to zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji tego regionu, obok Drawskiego Parku Krajobrazowego, którą trzeba zobaczyć. Zresztą, nawet cała polczyńska starówka została wpisana do rejestru zabytków, więc miejsc do zwiedzania tu nie zabraknie.

Dodaj komentarz